Info

avatar Ten blog rowerowy prowadzi Peio ze Szczecina. Od 1 stycznia 2013 roku przejechałem 17905.60 kilometrów, ze średnią prędkością 20.15 km/h.
Więcej o mnie.

Trochę wpisów z poprzednich lat można znaleźć tutaj.



baton rowerowy bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl button stats bikestats.pl
Stronę odwiedziło

unikalnych gości.

Wykres roczny

Wykres roczny blog rowerowy Peio.bikestats.pl
Pogoda w Polsce na stronę


Dane wyjazdu:
Dystans: 69.00 km
Temperatura: 22.0 C
Rower:Kross

Szlakiem Jakubowym - dzień pierwszy

Poniedziałek, 22 lipca 2013 · dodano: 27.08.2013 | Komentarze 1

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba była w średniowieczu jednym z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych. Pielgrzymowano do Rzymu i Jerozolimy oraz do grobu św. Jakuba. Według legendy ciało świętego przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Jednym z nich jest Pomorski Szlak Jakubowy, szlak od Morza Bałtyckiego, zaczynający się niegdyś w Estonii, przez Polskę, Niemcy, Szwajcarię i Francję aż do Santiago. W 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Apel spotkał się z szerokim odzewem w Europie. Rekonstrukcja Szlaku rozpoczęta w 1986 r. trwa nadal w wielu krajach.

W dniach 22-27.07 miałem ogromną przyjemność podróżować w doborowym towarzystwie zachodniopomorską częścią Drogi Jakubowej. Przejazd nasz służył przede wszystkim weryfikacji dostępności szlaku dla rowerzystów, ale także dla pieszych i osób niepełnosprawnych.

Wczesnym rankiem wyruszyliśmy pociągiem do Sławna. Tam powitał nas miejscowy ksiądz, przedstawicielka Urzędu Miasta oraz lokalne media.












Po rozmowach i udzieleniu wywiadów ruszyliśmy w trasę oceniać wytyczony szlak a także oglądać piękne zabytki i krajobrazy Pomorza.


Dzikie wiśnie napotkane przy drodze smakowały wszystkim wybornie.




W Darłowie chwila odpoczynku, czas na zwiedzanie rynku i zakupy w Biedronce.


















Kościół pod wezwaniem Matki Boskiej Królowej Polski jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem we wsi Iwięcino. Według mnie posiada najładniejsze, najbardziej klimatyczne wnętrze z wszystkich odwiedzanych na całej trasie kościołów.










Miejscowa kobieta, której rodzina od pokoleń opiekuje się tym kościołkiem opowiada nam ciekawe historie z nim związane.




Późnym wieczorem dojeżdżamy do wsi Osieki, gdzie na terenie pięknego szlacheckiego dworku z początków XX wieku spędzamy naszą pierwszą jakubową noc.....

Szlakiem Jakubowym - dzień drugi →
Kategoria Szlak Jakubowy



Komentarze
tunislawa
| 13:09 wtorek, 27 sierpnia 2013 | linkuj Iwięcino ...tez uwazam za perełke na tym szlaku ! :)))
Komentuj

Imię: Zaloguj się · Zarejestruj się!

Wpisz trzy pierwsze znaki ze słowa hateg
Można używać znaczników: [b][/b] i [url=][/url]